PÄRNU ON KLIIMAPOSITIIVNE – LEEVENDAB KLIIMAMÕJU JA MAANDAB KLIIMARISKE
Arvestades maakasutust on Pärnu juba täna kliimapositiivne ehk seob süsinikku rohkem heidab. Sellegipoolest tugevdab Pärnu otseseid kliimapoliitilisi jõupingutusi ja strateegilisi investeeringuid kliimamõju vähendamiseks. Samuti veab Pärnu kohaliku omavalitsusena eest läbimurdeid süsinikuheite vähendamisel ühiselt ettevõtjate, kogukondade ja elanikega ning sekkub valdkondlikkesse arengutesse, et vähendada Pärnus energiatarbimist, suurendada taastuvenergia tootmist ning tõsta vastupanuvõimet kliimakriisis. Pärnakad teevad seda minnes kaasa süsteemsete muudatuste ja tehnoloogiliste uuendustega energeetikas, liikuvuses ja ringmajanduses, aga ka vähendavad oma süsiniku jalajälge mõistliku elulaadi ja tarbijakäitumisega. Kliimapoliitikat viiakse Pärnus ellu õiglaselt. Suundudes kliimaneutraalsusele tõuseb Pärnus ühtlasi linnakvaliteet ja paraneb elukeskkond. Ehkki talv lüheneb ja suvi pikeneb. See on meie kõigi − pärnakate − kava.
PÄRNU PANUSTAB KLIIMAPOLIITIKASSE 16 miljonit aastas eurot aastat (18% KOV eelarvest), vähendades nõnda otseselt süsinikuheidet 30 000 tonni (12% koguheitest). 2030. aastaks vähendab Pärnu süsinikuheidet 40% võrra. Pärnu läheb üle 100% taastuvale kaugküttele ning ühistranspordile. Munitsipaalhoonetes vähendame süsinikuheidet 80%. Pärnu edendab kliimaneutraalset elustiili seda nii avalikes suhtumistes, tingimustes ja taristus. |
Nende eesmärkide saavutamine saab võimalikuks koostöös riigi, ettevõtjate ja elanikega. Pärnu läheb üle valdavalt taastuvenergia tarbimisele (v.a transport), lõpetab energia raiskamise hoonetes, tööstus- ja teenusesektoris ning kodudes, jätkab üleminekuid ringmajandusse, edendab omatarbe-energeetikat (prosuumerite ja energiaühistute vormis) ning suurendab olulisel määral süsinikusidumist maakasutuses. Pärnu suvituslinnana rõhub mõistlikule tarbijakäitumisele ja inimeste endi keskkonnavastutuse tõstmisele (riikliku sunnita).
PÄRNU VIIB KLIIMAPOLIITIKAT ELLU regulatsioonide, süsteemimuutuste, tehnoloogiliste uuenduste, ühiskondliku vastutuse, tarbijavastutuse ja informeerituse toel.
PÄRNU TEGUTSEB KLIIMAKAVA ALUSEL, mis seab 2030. aastani strateegilised eesmärgid ning rakendab kliima- ja energiategevusi.
Pärnu kliimaplaan hõlmab kuut tegevussuunda:
1. Linnaareng ja -planeerimine;
2. Liikuvus;
3. Ehitus ja hooned;
4. Energeetika;
5. Elu, inimesed ja majandus (tarbimise ja tootmise dekarboniseerimine)
6. Loodushüved.